Andelen idéburna utförare inom den offentligt finansierade välfärden är låg i Sverige jämfört med många andra länder. Tidigare forskning och utredningar pekar på flera möjliga hinder för idéburnas etablering, men kunskapen är begränsad om hur hindren ser ut inom olika delar av vård- och omsorgsområdet.
Om uppdraget
Vi har fått regeringens uppdrag att analysera vilka hinder som kan försvåra för idéburna aktörer att starta verksamhet inom vård och omsorg. Uppdraget omfattar även att bedöma behov av förändringar i relevanta regelverk och att lämna förslag på förbättringar. En viktig utgångspunkt är att lika möjligheter, skyldigheter och ansvar ska gälla oavsett driftsform.
Så här genomför vi projektet
I projektet kommer vi att använda följande källor och analyser:
- sammanställning och analys av tidigare forskning och utredningar, regelverk och andra relevanta underlag
- intervjuer med representanter för kommuner, regioner och idéburna organisationer
- dialog med relevanta myndigheter och organisationer, till exempel Upphandlingsmyndigheten, Konkurrensverket och Myndigheten för civilsamhälle och unga.